Bojleri su nezamenljivi deo našeg svakodnevnog života, omogućavajući nam neophodnu toplu vodu za tuširanje, pranje sudova i za obavljanje mnogih drugih svakodnevnih radnji. Međutim, kao i svi drugi uređaji, bojleri nisu imuni na kvarove, i normalno je da se desi da se desi kako sitan, tako i neki poveći kvar na bojleru. Kvarovi se dešavaju kako na skupim, tako i na jeftinijim bojlerima, tako da kvarovi nemaju veze sa cenom ili kvalitetom samog bojlera. Neadekvatno korišćenje, nedovoljno čišćenje i održavanje bojlera od kamenca i slične stvari, mogu biti uzroci kvara bojlera.
1. Bojler curi
Curenje vode iz bojlera može biti jako zabrinjavajuće i zahteva hitnu reakciju. Curenje bojlera može biti prouzrokovano oštećenim ventilom, pukotinom na kazanu, korozijom ili propadanjem zaptivača ili brtvila.
Nakon što ste primetili da vaš bojler curi, prvi korak je da isključite sav dovod struje i vode ka bojleru kako biste izbegli moguću štetu na električnim delovima kao i ostalim aparatima u blizini. Sledeće, detaljno pregledajte bojler i pokušajte da utvrdite odakle curi. Ako je curenje bojlera prouzrokovano oštećenim ventilom, možda će biti potrebna zamena istog. U slučaju da curenje potiče iz pukotina na kazanu, to može zahtevati zamenu kazana ili čak možda i celog bojlera.
2. Bojler ispušta zabrinjavajuće zvkukove
Ako ste primetili da vaš bojler ispušta čudne i zabrinjavajuće zvukove poput lupanja, krckanja ili zujanja, to može biti uzrokovano nakupljenog kamenca i sedimenata unutar samog bojlera. Ove naslage se skupljaju unutar bojlera zbog tvrde vode koja sadrži minerale. Kada se bojler zagreva, ovi minerali se talože na električnom grejaču i unutar cevi, otežavajući protok vode i povećavajući pritisak u bojleru.
Kako biste izbegli ovaj problem, strogo se preporučuje da se redovno ispira bojler kako bi se uklonile nakupljene naslage kamenca. Postoje i specijalna sredstva za čišćenje bojlera koja pomažu u razbijanju kamenca i sedimenata i koja će vam sprečiti mnoge druge potencijalne probleme u budućnosti.
Ovo možete uraditi i sami, dovoljno je da pratite uputstva proizvođača. Ako problem i dalje postoji i nakon čišćenja kamenca, u tom slučaju se preporučuje da pozovete stručno lice koje će pogledati unutrašnjost bojlera. On će znati kako popraviti bojler i zameniti oštećene delove ako je to potrebno. U takvim situacijama najčešće bude potrebna zamena električnog grejača, jer se kamenac nataloži, pa iz tog razloga grejač radi slabije pa mu je i potrebno više vremena da zagreje vodu, i samim tim troši više električne energije.
3. Slab pritisak vode iz bojlera
Ako ste primetili da iz bojlera izlazi topla voda pod znatno slabijim pritiskom, postoji velika mogućnost da je zbog zapušenog ili oštećenog creva, zatvorenog ventila ili čak neispravne pumpe.
Bitno je da proverite da li su ventili u potpunosti otvoreni kako bi se omogućio normalan protok vode. Ako je problem i dalje prisutan, poželjno bi bilo da pozovete stručnjaka da pregleda unutrašnjost bojlera i ako je moguće popravi ili zameni neispravne delove.
4. Bojler curi na sigurnosnom ventilu
Jedna od najbitnijih stvari kod bojlera jeste sigurnosni ventil, on igra ključnu ulogu u sigurnosti rada bojlera. On oslobađa bojler viška pritiska kako ne bi došlo do preopterećenja i potencijalne eksplozije. Ukoliko primetite da kaplje voda iz bojlera, preciznije iz sigurnosnog ventila, to može da znači da je u pitanju prevelik pritisak unutar bojlera. To nikako nije dobro. Prekomeran pritisak može biti posledica začepljenog ventilskog sistema, oštećenih ventila, ali i prevelike količine vode unutar bojlera.
Pritisak vode u bojleru možete smanjiti na sledeći način:
Pomoću manometra proverite pritisak na bojleru, ako je pritisak previsok, možete ga smanjiti pomoću odgovarajuće regulacione ručice ili ventila. Ako to ne reši problem, postoji mogućnost da je sigurnosni ventil neispravan, oštećen ili začepljen, što zahteva intervenciju stručnjaka za popravku bojlera. Bitno je takođe imati kvalitetan sigurnosni ventil.
Uz nov kupljen bojler, proizvođači daju njihov, fabrički sigurnosni ventil koji je obično od 8bar-a, ako ste nesigurni u taj ventil, možete dokupiti novi sigurnosni ventil koji ide i do 10bar-a.
Da rezimiramo, kvarovi bojlera su neizbežni, ali možete da ih smanjite na minimum i olakšate sebi redovnim održavanjem bojlera. Ispiranje kamenca, proveru ventila, zamena električnog grejača, to su neke od stvari koje možete da uradite kako biste produžili radni vek bojlera i smanjili rizik od potencijalnih kvarova.
Leave a Reply Cancel Reply